SNO Event Convenor/Member  Designations
1 Students Union Committee  Convener  :  D.Jayalakshmi Lecturer in Political Science
Member : 1. Dr. T. Mahadeva Reddy Lecturer in Commerce
                     2. Y. Jacob Kennedy Lecturer in Physical Education
                     3. B.Hemamalini Lecturer in Telugu
                     4. J. Kishna veni Lecturer in Hindi
Students: 1.D.Vannur Bee III B.Sc
              2. S.Saira Banu III Bcom (CA)
              3. S.Jaya III BA
              4. S. Chandrakala III B.Sc
              5. K. Archana II BA
2 Staff Council  Convener  :  Y.Vijaya Brunda Lecturer in Commerce
Member : 1. Dr.K.Venkata Ramana Reader in History
                  2. Sri. K.Ramachandrudu Lecturer in Economics
                  3. Dr.A.Lakshmipathi Reddy Lecturer in English
                 4. Smt.B.Hemamalini Lecturer in Telugu
                 5. Smt D. Jaya Lakshmi Lecturer in Political Science
                6.  K. Vanaja Lecturer in Zoology
                7. S. Pavani Lecturer in Physics
                8. M. Vishnu Priya Lecturer in Botany
                9.J. Krishnaveni Lectuere in Hindi
3 Literary Association  Convener  :   Dr.A.Lakshmipathi Reddy Lecturer in English
Member : 1. B.Hemamalini Lecturer in Telugu
               2. J.Krishna Veni Lecturer in Hindi
               3. Dr.K.K.V.Sharma Guest Fculty in Sanskrit
Students: 1.G. Uma Devi III BA (THP)
                  2. S.Afiya III  B.Sc(MECS)
                3. D. Vannurbee III B.Sc (MPCS)
                4. R.Sasikala III B.Com(Gen)
4 Humanity Association  Convener :  Dr.K.Venkata Ramana Reader in History
Member :  1.K. Ramachandrudu Lecturer in Commerce
                2. D. Jayalakshmi Lecturer in Political Science
Students: 1. P. Archana III BA
                 2. B. Bharathi II BA
                 3. J. Gowthami I BA
5 Commerce Association  Convener :  Y.Vijaya Brunda Lecturer in Commerce
Member :  1.T. Mahadeva Reddy Lecturer in Commerce
                2. S. Maqbool Jaan Begum  Contract Lecturer in Comp. Appl
                3. R. Narasimha Reddy  Guest Lecturer in Commerce
                4. G. Venkata Krishnaiah  Guest  Lecturer in Commerce
Students: 1.G. Pushpalatha III B.Com (CA)
              2. K. Sneha yurusha III B.Com(CA)
              3 .B. Harika III B.Com TM
6 Science Association  Convener :S. Pavani Lecturer in Physics
Member : 1. K.Vanaja Lecturer in Zoology
               2.  M. Vishnu Priya Lecturer in Botany
               3. T. Sayamala Gusest Lecturer in Physics
               4. Pallavi Gusest Lecturer in Mathematics
Students: 1. S. Afiya III B.Sc (MECS)
              2.G.Chandrakala III B.Sc (MPCS)
              3. M.Kirana Jyothi III B.Sc(BZC)
              4. R.Tejaswini III B.Sc(MECS)
              5.Hemalatha   II B.Sc (MPC)
              6. Bhavani II B.Sc(BZC)
7 Computer Science Association  Convener :K. Vanaja Lecturer in Zoology
Member :   1.S. Maqbool Jann Begum Contract Lecturer in Comp. Appl
                     2.   B. Nissar Begum Guest Faculty in Comp. Appl
                     3.  G. Manogna Guest Faculty in Comp. Appl
Students : 1. S. Hemalatha III B.Sc (MPCS)
               2. S.Afiya II B.Sc (MECS)
              3. G. Pushpalatha III B.Com (CA)
              4. P.Sowmya III B.Com (CA)
              5. B. Radha III BA (CA)
8 Research Association  Convener : Dr.K.Venkata Ramana Lecturer in History
Member :  1. Dr. T. Mahadeva Raddy Lecturer in Commerce
                   2. Dr.A.Lakshmipathi Reddy Lecturer in English
                   3. D. Jaya Lakshmi Lecturer in Political Science
                   4. J. Krishnaveni Lecturer in Hindi
9 Games Committee  Convener :  Y.Jacob Kennedy Lecturer in Physical Education
Member  : 1. K. Padmakar Lecturer in English
                2. C. Sadananda Reddy Lecturer in History
                3. J.Krishna Veni Lecturer in Hindi
                 4. S. Pavani Lecturer in Physics
Students: 1. S. Hemalatha III B.Sc (MPCS)
              2. K. Sneha yurusha III B.Com(CA)
              3. A. Lavanya II B.Com 
               4. J. Gowthami I BA
10 Library Committee  Convener :  G. Venkata Ramana Lecturer in Physical Education
Member : 1. T. Mahadeva Reddy Lecturer in Commerce
                  2. K. Ramachandrudu Lecturer in Economics
                  3. K. Padmakar Lecturer in English
                 4. Y.Jacob Kennedy Lecturer in Physical Education
                  5. B. Hemamalini Lecturer in Telugu
               6. S.Pavani Lecturer in Physics
Students: 1. G. Chandrakala III B.Sc 
                  2. G.  Pushpalatha III B.Com (CA)
                  3.  P. Arcahana  III BA
               4. S. Afiya III B.Sc
               5. B. Bharathi II BA
11 Examination Committee  Convener : K.Ramachandrudu Lecturer in Economics
Member :   1. C. Sadananda Reddy Lecturer in History
                 2. Y. Jacob Kennedy Lecturer in Phisical Education
                 3. K. Padmakar Lecturer in English
                 4. J.Krishna Veni Lecturer in Hindi
12 H.V.P.E Cell  Convener : C. Sadananda Reddy Lecturer in History
Member : 1. D.Jayalakshmi Lecturer in Political Science
                2. B.Hemamalini Lecturer in Telugu
                3. C.Annapurna Lecturer in Economics
                4. J.Krishna Veni Lecturer in Hindi
Students: 1. Maheswari II BA
              2. K. Veni III  BA
              3. S.Afiya III  B.Sc
              4. Madhavi III  B.Com
              5. N. Anitha III  BA(CA)
13 Fine Arts Committee   Convener : B.Hemamalini Lecturer in Telugu
Member : 1. J.Krishna Veni Lecturer in Hindi
               2. K. Vanaja Lecturer in Zoology
               3. C. Annapurna Lecturer in Economics
               4. K. Padmakar Lecturer in English
Students: 1. M. Saigeetha III B.Sc(BZC)
              2.P.Nagasruthi III BA (THP)
              3. Susmitha III  B.Com (CA)
              4. M.Kiran Jyothi III B.Sc (BZC)
              5. K. Anitha III B.Com (CA)
14 Women Empowerment Cell  Convener : C. Annapurna Lecturer in Economics
Memeber :  1. K. Vishnu Priya Lecturer in Zoology
                     2. S. Pavani Lecturer in Physics
                     3. J. Krishna veni Lecturer in Hindi
                     4. S. Maqbool Jaan  Contract Lecturer in Comp. Appl
Students: 1. K. Sneha yurusha III B.Com (CA)
               2. E.Kavitha III B.Sc
               3. S. Hemalatha III B. Sc
               4. P. Archana III BA
15 Red Ribbon Club  Convener : K. Vanaja Lecturer in Zoology
Member :   1.  D.Jayalakshmi Lecturer in Political Science
                    2. M. Vishnu Priya Lecturer in Botany 
                   3. T.Syamala Guest Facutly in Physics
Students: 1.S. Hemalatha III B.Sc
               2.B. Mheswari II BA
               3. T. Swathi II B.Com (CA)
16 Career Guidence Cell  Convener : D.Jayalakshmi Lecturer in Political Science
Member : 1. K. Padmakar Lecturer in English
                2. C. Annapurna Lecturer in Economics
                3. C. Sadananada Reddy Lecturer in Economics
                4. J. Krishna Veni Lecturer in Hindi
Students: 1. S.Jaya III BA
               2. S. Afiya III B.Sc
               3. P. Divya III B.Sc
                4. S. Sira Bhanu III B.Com
17 N.S.S. Committee   Convener : D.Jayalakshmi Lecturer in Political Science
Member : 1. J.Krishna Veni Lecturer in Hindi
                  2. C. Annapurna Lecturer in Economics
                  3. K. Vanaja Lecturer in Zoology
Students: 1. A. Sarala III BA
               2. S.Afiya III B.Sc
               3. Ammajaan III B.Sc
               4. N. Radika III B.Com
18 Eco Club  Convener : M. Vishnu Priya Lecturer in Botany
Member : 1. K. Vanaja Lecturer in Zoology
               2. S. Pavani Lecturer in Physics
                3. Y. Jacob Kennedy Lecturer in Physical Education
             4. B. Shiny snehalatha Guest Faculty in Electronics
Students: 1. S.Jaya III BA(TM)
              2. K.Lakshmi Devi III B.Sc (MPCS)
              3. K.Padhmavathi III BA (EHP)
              4. N. Aparna III B.Com(EM)
19 Consumer Club  Convener : T. Mahadeva Reddy Lecturer in Commerce
Member : 1. Y. Vijaya Brunda Lecturer in Commerce
               2.K. Ramachandrudu Lecturer in  Economics
Students:  1.K.. Thulasi III B.Com (CA)
               2. G. Pushpalatha III B.Com(CA)
               3. B. Harika III B.Com (Gen)
20 Greevence Redressal Cell  Convener : J. Krishnaveni Lecturer in Hindi
Member : 1. D.Jayalakshmi Lecturer in Political Science
               2. M. Vishnu Priya Lecturer in Botany
               3. S. Pavani Lecturer in Physics
Students: 1. S. Jaya III BA
              2. K.Shobha III BA(Jour)
              3. S. Hemalatha III B.Com(CA)
              4. S. Afiya III B.Sc
21 IQAC Committee  Convener : Dr.K.Venkata Ramana Reader in History
Member :    1. Dr. T. Mahadeva Reddy Lecturer in Commerce
                  2. K. Ramachandrudu Lecturer in Economics
                  3. C. Sadananda Reddy Lecturer in History
                  4. K. Padmakar Lecturer in English
                  5. J.Krishna Veni Lecturer in Hindi
                 6. S. Pavani Lecturer in Physics
Students: 1.P. Archana III BA
               2. S. Hemalatha III B. Sc
               3. S. Afiya III B.Sc(MECS)
               4. J. Uma Devi III BA
               5. K. Pushpalatha III B.Com
22 Special Fee Committee/ Self Funding  Convener : K. Ramachandrudu Lecturer in Economics
Member :    1. Dr. T. Mahadeva Reddy Lecturer in Commerce
                  2. D. Jaya Lakshmi Lecturer in Political Science
                  3. Y.Jacob Kennedy Lecturer in Physical Education
                  4. S.Pavani Lecturer in Physics
Students: 1. S. Jaya III BA
              2. B. Harika III B.Com 
              3. D. Vannurbee III B.Sc
              4. S. Arunakumari III B.Sc
              5. P. Sushmitha III B.A(CA)
23 U.G.C Committee  Convener : Dr.K.Prabhakar Reddy Lecturer in Political Science
Member : 1. Y.Vijaya Brunda Lecturer in Commerce
               2. Dr.K.Venkata Ramana Lecturer in History
               3. Dr. Y. Sivachendra Lecturer in Chemistry
               4.Y. Jocob Kennedy Lecturer in Physical Education
Students: 1. N.Niramala III BA
               2. Sruthi II BA
                3. D.Geetha III B.Sc
                4. S.Pragathi I BA
               5. Tejeswani III B.Com(CA)
24 P.G.
Committee
 Convener :Y. Vijaya Brunda Lecturer in Commerce
Members : 1. Dr. T. Mahadeva Reddy Lecturer inCommerce
                 2.K.Ramachandrudu  Lecturer in Economics
                 3.B.Hemamalini Lecturer in Telugu
Students :   1. C.Uma devi II M.Com
                  2. Sushmitha II MA Econimics
                  3. U. Gayathri II M.Com
                  4. K.Meenakshi II M.Com
25 Purchase Committee  Convener : Dr. T. Mahadeva Reddy Lecturer in Commerce
 Members : 1. K. Ramachanrudu Lecturer in Economics
                  2. Y. Jocob Kennedy